עץ האקליפטוס הוותיק של רחובות, צילום דוברות העירייה
עץ האקליפטוס הוותיק של רחובות, צילום דוברות העירייה

שרד התקפה מצרית: בשל סכנה לציבור יבוצע גיזום מאסיבי לעץ הראשון של רחובות

בדיקה מקיפה קבעה כי העץ הוותיק בסכנת קריסה מיידית, ולצד כריתתו ניתנה אפשרות לגזום אותו לגובה של שישה מטרים ולבצע מעקב

פורסם בתאריך: 29.1.24 08:39

-->

עיריית רחובות תבצע היום או בימים הקרובים, בכפוף לתנאי מזג האוויר, גיזום לעץ הראשון של העיר, אקליפטוס בן 120 שנה, שנטוע ברחוב יעקב 3. זאת לאחר שבעקבות בדיקות והמלצות מומחים, קבע משרד החקלאות כי העץ מסוכן לשלום הציבור ברמה קיצונית וכי יש לכרות אותו מיידית. לכך התווספו תנאי מזג האוויר הסוער בימים אלה, גשמים ורוחות, אשר הגדילו יותר את הסיכון ליציבותו ולבטיחות הציבור. בשל ערכו הנופי וחשיבותו ההיסטורית, בחרה העירייה באפשרות חליפית שהוצעה בדו"ח האגרונום – השארת העץ, תוך גיזומו לגובה של 6 מטרים, והמשך מעקב רציף.

מדובר בעץ הראשון ברחובות, מסוג אקליפטוס המקור. הוא מתנשא לגובה של 16 מטרים, וקוטרו הוא 173 ס"מ. העץ המרשים והנישא ניטע בשנת 1896 (תרנ"ו) על ידי אהרון אייזנברג לרגל הולדת בנו עובד. במהלך השנים נפגע העץ פגיעות שונות: במלחמת העצמאות נפגע הבניין הסמוך לעץ ונהרס כליל כתוצאה מהפצצה אווירית מצרית על רחובות. עד היום ניכרים על גזע העץ סימני פגיעה של הפצצה זו. בשנת 1990 נפגע שוב העץ משריפה שהתקיימה בבניין הסמוך. למרות פגיעות אלה העץ השתקם, וממשיך לצמוח. במהלך השנים ביצעה עיריית רחובות מגוון פעולות טיפול בעץ, על מנת לחזקו ולשמרו.

במסגרת הסיורים והבדיקות השוטפות שמבצעים מפקחי אגף גנים ונוף לבחינת מצב העצים והגינון לאורך הרחובות ובגנים הציבוריים, נבחן לאחרונה גם עץ האקליפטוס ברחוב יעקב. העץ מצוי ברמת סיכון גבוהה בשל גילו וההיסטוריה שלו. בבדיקה האחרונה התגלו אינדיקציות אשר הצביעו על מחלה אקוטית של העץ. בעקבות הגילוי הוזמנו למקום מספר בעלי מקצוע אשר בחנו את מצב העץ, חיצונית ופנימית, על מנת לאמוד את מצבו, בריאותו, חוזקו והדרך לטפל בו על מנת לשמרו. במסגרת זו נעשה שימוש פעם נוספת במכשיר טומוגרף, המאפשר לבחון את מצב העץ בחלקו הפנימי. מסקנת דו"ח האנליזה שהופק לאחר בדיקה זו הייתה: סיכון של 90% לכשל, עם חשש גבוה וסיכון גדול ליציבותו של העץ. עוד נכתב כי יש צורך בהתערבות וטיפול בטווח הקצר, ובשל ערכו הנופי הרב ניתן לבצע הנמכה משמעותית לגובה של 6 מטרים.

לאור הסכנה לשלום הציבור, בהתאם לחוק, הגישו באגף גנים ונוף בקשת כריתה למשרד החקלאות. לפני מספר ימים התקיים סיור בשטח על מנת לבחון את מצב בריאות העץ, בנוכחות מנהל תחום הגנת האילנות במשרד החקלאות, האגרונום לירון בר, נציג פקיד היערות הארצי, ונציג אגף גנים ונוף, רז מיכאלוביץ מנהל מחלקת פיקוח ואחזקת גנים. אתמול בבוקר (יום א') הגיעה חוות דעתו הדחופה של האגרונום בר והערכת מסוכנות העץ, אשר קובעת כי רמת הסיכון של העץ היא קיצונית ויש לבצע כריתה מיידית – בתוך 48 שעות. בחוות הדעת המפורטת, ציין האגרונום בר כי עץ האקליפטוס הוא בעל מדרג שבירות גבוה וכי הסבירות לכשל קריסתו היא גבוהה מאוד.

יחד עם זאת, בשולי חוות הדעת, ניתנה אלטרנטיבה לכריתה כוללת – גיזום העץ עד לגובה 6 מטרים בפיקוח אגרונומי והמשך טיפול ומעקב רציף, תוך עריכת סקר סיכונים. בשל חשיבותו ההיסטורית וערכו של העץ לעיר, החליטו באגף גנים ונוף לבחור באלטרנטיבה של גיזום על פני כריתה מוחלטת של העץ.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר