הערכת מצב ברחובות, צילום דוברות העירייה
הערכת מצב ברחובות, צילום דוברות העירייה

מבצע "מגן וחץ" | החלטת העירייה השתנתה: פותחים את המקלטים ברחבי העיר

צה"ל סיכל הלילה ברצועת עזה שלושה בכירים בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. הבוקר התקיימה הערכת מצב ברחובות בה הוחלט להמתין עם פתיחת המקלטים, אך בצהרים הוחלט לפתוח אותם

פורסם בתאריך: 9.5.23 11:10

עדכון אחרון: 9.5.23 13:40

-->

העירייה החליטה בשעה האחרונה(13:00) על פתיחת המקלטים הציבוריים ברחבי העיר, לאחר שבבוקר הוחלט שלא לפתוח אותם.

בהודעת העירייה שנמסרה בשעה 13:20 נכתב: "מוכנים לכל תרחיש: עיריית רחובות פותחת מקלטים. פתיחת מקלטים ציבוריים ברחבי העיר. ראש העיר הורה היום, שלישי (9.5) על פתיחת המקלטים הציבוריים ברחבי העיר, על מנת להיות מוכנים לכל תרחיש ולמען בטיחות התושבים. לאיתור המקלט הציבורי הסמוך לביתכם לחצו כאן. העירייה מבקשת מבעלי המקלטים בבתים פרטיים ובבנייני דירות לוודא כי המקלטים פתוחים ומוכנים לשימוש, וכי דרכי הגישה אליהם פנויות מכל מכשול".

מוקדם יוצר נמסר כי הבוקר התקיימה הערכת מצב במרכז ההפעלה לשעת חירום בעיריית רחובות. זאת בעקבות פתיחת מבצע "מגן וחץ", במסגרתו סוכלו שלושה בכירים בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, הותקפו מטרות שונות ברצועה, ובשל הצפי לירי רקטות לעבר ישראל. את הערכת המצב ברחובות קיימה ועדת מל"ח (משק לשעת חירום) וביטחון בעירייה, אשר מאגדת את כל גורמי הביטחון העירוניים, קיימה הבוקר הערכת מצב לאור המתיחות הביטחונית ברצועת עזה.

לאחר הישיבה נמסר מהעירייה: "בהתאם להנחיות פיקוד העורף, רחובות אינה בטווח 40 ק״מ, ולכן הפעילות נמשכת כרגיל. כל הגורמים העירוניים נמצאים בכוננות מלאה. בהערכת המצב הראשונית הוחלט כי פעילות הקייטנות והצהרונים של החברה העירונית ורשת חוויות תתקיים היום (שלישי- 9.5) כרגיל. קציני הביטחון של אגף הביטחון והבטיחות סיירו הבוקר בכל מוסדות החינוך בעיר כדי לרענן את ההנחיות ולוודא כי צוותי החינוך והילדים מכירים את הדרך אל המרחב המוגן. ניידות אגף הביטחון והבטיחות והשיטור העירוני מסיירות ברחבי העיר בכוננות גבוהה ובכוחות מתוגברים. עיריית רחובות קוראת לתושבים לגלות עירנות ותמשיך לעדכן בכל מידע והחלטה חדשה שתתקבל. המוקד העירוני 106 עומד לרשות התושבים בטל' 08-939-2106 וגם בוואטספ 050-8806106.

כאמור, בשעה האחרונה הוחלט על פתיחת המקלטים.

הלילה הודיע דובר צה"ל על פתיחת מבצע "מגן וחץ" בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל לפני כשבוע. בפעילות צה"ל סוכלו שלושה בכירים בארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. בפעילות משותפת של צה"ל ושב"כ סוכלו מפקד מרחב צפון רצועת עזה של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, האחראי על הירי הרקטי לעוטף בחודש האחרון; בכיר בארגון האחראי על אכוונת פיגועי טרור באיו"ש מרצועת עזה ומזכיר המועצה הצבאית של הארגון. מטוסי קרב של צה"ל תקפו וסיכלו מספר בכירים בארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני – חליל בהיתיני, טארק עז אלדין וג'אהד ע'נאם.

חליל בהיתיני, האחראי על הירי הרקטי למרחב עוטף עזה בחודש האחרון, היה המפקד הבכיר המבצעי בארגון ומפקד מרחב צפון רצועת עזה. בנוסף, בהיתיני היה אחראי לאישור וביצוע כלל פעולות הטרור ממרחב צפון הרצועה. בהיתיני עסק באכוונת ותכנון פיגועים בעורף מדינת ישראל ותכנן ירי לעבר שטח ישראל בעתיד הקרוב. בהיתיני, בן 44, תושב העיר עזה, החל את פעולתו בארגון הגא"פ (הגי'האד האיסלאמי הפלסטיני) בסוף שנות ה-90 ובמהלך השנים היה מעורב בפעולות טרור רבות כנגד ישראל – לרבות קידום פיגועי התאבדות, מטען, ירי רקטי ואכוונת פעילות טרור באיו"ש. לאחר סיכולו של תייסיר ג'עברי באוגוסט 2022 במסגרת מבצע 'עלות השחר', נכנס בהיתיני כמחליפו בתפקיד. בהיתיני חבר במועצה הצבאית של הגא"פ ברצועת עזה ובעל קשר ישיר ופעיל עם גורמים בכירים בלשכה המדינית של הגא"פ. סיכולו מתווסף לפגיעה בראשי הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי פלסטיני בשנים האחרונות – בהאא' אבו – אלעטא, תייסיר ג'עברי וח'אלד מנצור, זאת כחלק מפגיעה בארגון הגא"פ ברצועת עזה.

טארק עז אלדין היה האחראי על אכוונת פעולות הגא"פ באיו"ש מרצועת עזה ובעת הנוכחית, תכנן וקידם פיגועים נוספים כנגד תושבי מדינת ישראל. טארק עז אלדין בן 49, במוצאו מעראבה שבשומרון. במהלך השנים האחרונות, התקדם לדרג הפיקוד של הגא"פ בעזה עז אלדין היה אמון על הקשר בין הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בעזה לבין שלוחת הטרור ביהודה ושומרון, על העברת כספים, על הסתה ואכוונה לביצוע פעולות טרור בשטחי מדינת ישראל מרצועת עזה.

ג'אהד ע'נאם היה מזכיר המועצה הצבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה. ע'אנם בן 62, תושב העיר רפיח, אחד מהפעילים הבכירים והותיקים ביותר של ארגון הטרור, מילה מספר תפקידי מפתח בארגון הטרור, כדוגמת ראש מרחב דרום. בתפקידו האחרון היה אחראי על התיאום והעברת כספים ואמל"ח בין הגא"פ לחמאס ועסק רבות בקידום פעולות טרור ברצועת עזה, באיו"ש ובחו"ל.

במהלך הלילה והבוקר תקפו מטוסי צה"ל מטרות שונות ברצועת עזה.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר