מיוגוסלביה לישראל: הרופאה שמטפלת בשיניים באמצעות אבחון בעיות אישיות

סיפורה היוצא דופן של ד"ר נעה סבג, רופאת שיניים ותיקה, שעברה מסלול ארוך ומפותל עד שהגיעה לישראל

פורסם בתאריך: 15.11.20 17:12

-->

ד"ר נעה סבג, תושבת נס ציונה, היא רופאת שיניים כבר 26 שנה ואף מציירת ציורים התלויים על קירות ביתה ובמרפאתה שבמרכז המסחרי של המבנה לדיור מוגן "עד 120" בראשון לציון. במהלך השנה וחצי האחרונות, מלבד טיפולי שורש, סתימות וטיפולים נוספים, ד"ר סבג היא רופאת השיניים היחידה בישראל המזהה אצל מטופליה בעיות רגשיות הגורמות לבעיות שיניים, בעזרת אבחון אנרגטי של השיניים הבעייתיות.


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות ברחובות?

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של "ערים"

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באייפון


האבחון של ד"ר סבג נעשה בשיטה בשם שטיפה אנרגטית אותה למדה אצל ד"ר נאדר בוטו, קרדיולוג ומצנתר בכיר המשלב בין רפואות עתיקות ורפואה מודרנית לכדי רפואה אינטגרטיבית-קונבנציונלית. כמו כן, ד"ר ברוטו פיתח שיטה – רפואה אינטגרטיבית מאחדת המתבססת על שילוב בין רפואה קונבנציונלית עם שיטות ריפוי נוספות המבוססות על צ'אקרות, מרידיאנים ורפואות עתיקות נוספות ששרדו אלפי שנים והוכיחו את עצמן.

"כשאנו עוברים טראומה נפשית, היא גורמת לחסימה אנרגטית שלעתים מתבטאת במחלה פיזית", מספרת ד"ר סבג, "בשטיפה האנרגטית אנו מבינים ומטפלים במשבר ומאפשרים מעבר אנרגיה וריפוי. הטיפול מתבצע על מיטה טיפולית ועליה עובר המטופל מסע נפשי. זה מתחיל בזרמים העוברים בגוף ועובר תוך אירועים שצפים והיו משמעותיים בחיי המטופל. זה יכול להיראות אירוע מינורי, גם מגיל ילדות, שהיה משמעותי באותו רגע וגרם לטראומה כדוגמת פחד גדול. תוך כדי טיפול, נוגעים בנושא, מעבדים אותו ולומדים לקבל אותו באהבה".

כבר מגיל צעיר היא נמשכה לתחום רפואת השיניים והחלה ללמוד בתיכון לימודי סייעת לרופא שיניים, כהכנה ללימודי רפואת שיניים. "ידעתי כילדה שאני רוצה לעסוק ברפואה ולרפא אנשים. ברפואת השיניים יש אפשרות להעלים כאב בצורה כמעט מיידית, ועבורי זו סיטואציה מעצימה הגורמת לסיפוק רב", מספרת ד"ר סבג.

בגיל 15 נפרדה ממשפחתה ונסעה ללמוד בבלגרד, אולם בשל ריבוי רופאי השיניים במדינה באותם ימים, הופסקו לימודי רפואת השיניים באוניברסיטה בבלגרד. בעקבות זאת היא נאלצה ללמוד רפואת שיניים במשך חמש שנים ברומניה במסגרת חילופי סטודנטים בין המדינות. ד"ר סבג שולטת בארבע שפות וביניהן סרבית, עברית, רומנית ואנגלית. "לרומניה הגיעו ללמוד מכל העולם, מתרבויות ודתות שונות: ישראל, ארצות ערב, אפריקה וכמובן מכל אירופה. אז גיליתי שניתן למצוא מכנה משותף בין אנשים ואפילו להגיע לשלום עולמי", היא מספרת.

עם סיום לימודי רפואת השיניים בשנת 1994, כשהיא בת 24 בלבד, חזרה ד"ר סבג לעיירה הקטנה בה גדלה כדי לעשות סטאז'. אחותה ווסנה הגישה מסמכי בקשת הגירה לניו זילנד, ואילו היא עצמה ניסתה את מזלה בעסק שלא הצליח באיטליה – ייבוא כיסאות דנטליות מאיטליה לקרואטיה. היא נפגשה עם אנשי עסקים ועם שר הבריאות של איטליה, אך האישורים לא היו מוכנים והנושא נדחה.

לישראל היא הגיעה בעקבות הזמנה מחברה ישראלית שלמדה איתה רפואת שיניים ברומניה. "מיד כשנחתתי בבן גוריון הבנתי שזו המדינה שאני רוצה לחיות בה", מספרת ד"ר סבג, "בחרתי לעבור תהליך גיור כדי להרגיש כמו כולם, ללמוד את המסורת היהודית ולהרגיש שייכת. בעקבות הסיפור התנ"כי על חמש בנות צלפחד, שקיבלו אישור מיוחד לגור בארץ הקודש בנחלת אביהן, בחרתי בשם נעה, אחת מבנותיו של צלפחד. מיד עם סיום הגיור הרגשתי שייכת למדינה ולעם. לישראלים יש המון רצון להצליח, לעזור, לפתח ולהתפתח וזה הכי מתאים לאופי שלי. ישראל היא בהחלט הבית שלי".

בתחילה היא עבדה במשך מספר שנים במרפאת שיניים של קופת חולים, ובשנת 2001 פתחה מרפאת שיניים במרכז המסחרי של מבנה לדיור מוגן "עד 120" בראשון לציון. מטופל שלה הכיר לה את יניב סבג, איתו התחתנה, ולשניהם נולדו שני ילדים. גם הצעת הנישואין שהיא קיבלה קשורה לתחום עיסוקה כאשר יניב בא לטיפול שיניים עם טבעת מתחת ללשון. כך, ללא משפחה גרעינית בארץ, ללא חברים מבית הספר, התיכון או הצבא, היא יצרה לעצמה מעגל חברים רחב שהפכו למשפחת בישראל.

ד"ר סבג, שנולדה ביוגוסלביה כתינוקת נוצרייה בשם לידיה דימיטרייביץ, מספרת כי "ניסיתי לקחת פסק זמן מהמצב הקשה ביוגוסלביה שהתחוללה בה אז מלחמת אזרחים. האמברגו הכלכלי והאינפלציה הגבוהה לא נתנו תקווה לדור הצעיר לעתיד טוב יותר, וכתוצאה מכך עברה אחותי לניו-זילנד וחבריי וחברותיי התפזרו בעולם. בסוף שנת 1996 הגעתי לישראל כתיירת כדי לפגוש חברה שלמדה איתי רפואת שיניים ברומניה. התאהבתי בנופים, באנשים וכמובן במדינה. בטיולים שלי בחודשים הראשונים שלי בארץ התאהבתי בצבעוניותה ובאנשים שגילו כלפיי פתיחות. הצורך של הישראלים טובי הלב לעזור לי פשוט הקסים אותי. החלטתי להתגייר כדי להרגיש שייכת לעם היהודי ולהתחבר למסורת, לתרבות ולעם בישראל".

היא גדלה בעיירה קטנה בשם קלדובו, הנמצאת בפריפריה של סרביה וגובלת עם רומניה. יוגוסלביה הייתה אז רפובליקה שהורכבה משש מדינות ובהן סרביה. ד"ר סבג נזכרת כי "חיינו חיי רווחה, לא היה חסר לנו כלום ומדי שנה נסענו לחופשות בחו"ל. עם מותו של טיטו המנהיג החלה הרפובליקה להתפורר ולהתפצל למדינות עצמאיות. מלחמות קשות פרצו בין המדינות שהרכיבו את יוגוסלביה בין השנים 2001-1991, הסבו נזק רב, גרמו להרוגים רבים והכלכלה קרסה. למרות שחלפו כבר 20 שנה, עדיין יש בבלגרד מבנים הרוסים שלא שוקמו. עדיין, המשכורות נמוכות והעתיד מאתגר לצעירים מוכשרים ולאקדמאים. רבים מהם יעזבו את המדינה".

יום אחד בתקופת המלחמה, כשד"ר סבג עדיין למדה ברומניה שנה רביעית לימודי רפואת שיניים, המצב הכלכלי היה קשה ואביה שיתף אותה בקשייו. "הוא לא היה בטוח שיוכל לשלם לי את הלימודים לשנה החמישית, ולכן חיפש דרכים לא סטנדרטיות להשיג ולשלוח לי כסף כדי שאתקיים ברומניה ואסיים את לימודי הרפואה. המלחמה ואי-הוודאות גרמו לפחד ולפסימיות. אמנם, בעיירה הקטנה בה נולדתי, במזרח סרביה, לא הורגשה המלחמה באופן ישיר, אבל המצב הכלכלי הורגש חזק מאוד, כמו בכל המדינה".

בגיל 12 החלה ד"ר סבג, להשתתף בחוג קליעה למטרה ברובה. בזכות השקעתה הרבה והמדריך בורקו סטנקוביץ', שהיווה עבורה דמות חינוכית משמעותית, הגיעה להישגים מרשימים: בשנת 1984, כשהייתה בת 14, הוכתרה כסגנית אלופת סרביה בקליעה למטרה ברובה וכסגנית אלופת יוגוסלביה כולה. בגילים 14, 15 ו-18 זכתה בתארים ספורטאית השנה של אזור מזרחי של סרביה והייתה חלק מקבוצה שזכתה באליפות יוגוסלביה בקליעה למטרה. בזכות ענף ספורט זה היא קיבלה ערכים חשובים כמו: דיוק, שליטה עצמית, קבלת החלטות, תחרותיות, קבלת כישלון ועוד.

לאחרונה חזרה ד"ר סבג מביקור מולדת בעיירה הקטנה בה מתגוררים הוריה, אותם לא פגשה תקופה ארוכה בשל התפרצות הקורונה. סרטון הווידיאו שהעלתה לפייסבוק אשר מתעד את המפגש עם הוריה זכה לתגובות מרגשות רבות.

איך זה להיות רחוקה כל כך מהמשפחה?

"הוריי נשארו לבדם בסרביה, ללא משפחה קרובה, כשחבריהם הולכים ומתמעטים. מנגד, הטכנולוגיה מאפשרת לנו לקצר מרחקים ולהיות בקשר צמוד. למרות שאחותי גרה עם משפחתה בניו-זילנד ודודתי בסלובניה מדי כמה ימים אנחנו מקיימות שיחת וידיאו משותפת, יש שם הרבה הקשבה, אהבה והומור".

את מאבחנת או מטפלת ברפואה משלימה, מעבר להיותך רופאת שיניים?

"יש לי ניסיון ברפואת שיניים כבר 26 שנים, אני אוהבת את המקצוע הזה וטובה בו. למטופל, שפתוח לשמוע גם מה עומד מאחורי הבעיה איתה הגיע אליי, אני מספקת אנאליזה נפשית למשבר שגרם לכך. מובן שלא כל אחד מתחבר או מעוניין לדעת מה המשבר העומד מאחורי הפגיעה בשן. חשוב לציין שלא מדובר רק באנאליזה, אלא בשיטות טיפול הכוללות גם טיפול בחרדה, בהרגעה ובהכלה. אני משלבת את כל מה שלמדתי עד היום: הרדמות בשיטות שונות ומכשירים שונים, בליעה של רוק להורדת חרדה, נשימות, דמיון מודרך ואפילו הקרנת אור בעין השלישית. בסופו של דבר, הניסיון מדבר בעד עצמו והטיפול הזה עושה את ההבדל ולא יוצר טראומה נוספת או כואבת. המטופלים יוצאים מאושרים, וכך גם אני. זה סיפוק אדיר".

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר