גלידות פלדמן ברחובות

חשיפה: התביעה הייצוגית כנגד חברת פלדמן בשל דליפת האמוניה במערב רחובות הסתיימה בהסדר פשרה

באפריל 2018 דלפה אמוניה ממפעל פלדמן שבאזור התעשייה ברחובות. רחוב דרך הים וכביש 411 נסגרו לתנועה בשני הכיוונים, ותושבי שכונת רחובות ההולנדית התבקשו לסגור את החלונות בבתיהם. בעקבות האירוע הוגשה תביעה ייצוגית, שנסגרה בסופו של דבר בהסדר פשרה. כל הפרטים

פורסם בתאריך: 31.7.19 11:50

-->

ב-28 באפריל 2018, התקבל במשטרת רחובות דיווח על דליפת אמוניה ממפעל פלדמן ברחוב היצירה שבאזור התעשייה ברחובות. בעקבות הדליפה, רחוב דרך הים ברחובות וכביש 411 נסגרו לתנועה בשני הכיוונים, ותושבי שכונת רחובות ההולנדית התבקשו לסגור את החלונות בבתיהם. כוחות משטרה ו-15 צוותי כיבוי פעלו במקום וכעבור כמה שעות הטיפול באירוע הסתיים, כאשר עובד המפעל פונה לבית החולים קפלן כשהוא פצוע באורח קל.

כחודשיים לאחר מכן, הגישה תושבת רחובות ההולנדית בקשה לבית משפט השלום ברחובות לאישור תביעה ייצוגית כנגד חברת גלידות פלדמן – פלקו בע"מ, במטרה לחייב את החברה בתשלום פיצויים עקב האירוע שהעמיד בסכנה את בריאות הציבור.

בין היתר נכתב בנימוקי הבקשה לתביעה: "חשיפה ישירה לריכוזי אמוניה גבוהים עלולה לגרום לגירוי ולכוויות בעור ובפה, לדלקות גרון, לבצקת בריאות ולדלקות עיניים. האמוניה רעילה לבני אדם ובעלי חיים, ועלולה אף לגרום למוות. על כן נדרשים כללי בטיחות מחמירים בעת הייצור, ההובלה, האחסון והשימוש בה. לא בכדי, עקב דליפת החומר המסוכן ממפעל המשיבה, הרשויות הנחו את תושבי רחובות ההולנדית להסתגר בבתיהם, נחסמו לתנועה כבישים ראשיים באזור ובוטלו פעילויות באזור, ובכלל זה משחק כדורגל שאמור היה להיערך במגרש מכבי רחובות הסמוך למפעל. מטרתה של התובענה שאישורה מבוקש, לחייב את המשיבה לפצות את המבקשת ושאר חברי הקבוצות בגין המטרד לו היא אחראית, לרבות כל השלכותיו ונזקי הקבוצות, ולחייב המשיבה לפרסם תחקיר ולנקוט בפעולות שיביאו למיגור כל סיכון אפשרי מהישנות המפגע, העלול להמיט אסון בפעם הבאה".

את התביעה הגישה תושבת רחובות ההולנדית באמצעות עו"ד גולן נפתלי, שמשרדו מתמחה בדיני איכות סביבה ותובענות ייצוגיות. סכום התביעה עמד על 1.660 מיליוני שקלים, והוא מורכב מ-200 שקלים לכל תובע מקבוצת תושבי רחובות החדשה (1.360 מיליון שקלים בסך הכל), ומ-150 שקלים לכל מי שביקש לעשות שימוש בכביש 411 ו/או בכביש 410 שנחסמו לתנועה בעת האירוע, או שביקש לעשות שימוש באתרי הפנאי הציבוריים הסמוכים למפעל והדבר נמנע ממנו עקב האירוע (300 אלף שקלים בסך הכל).

עורך הדין גולן נפתלי

עורך הדין גולן נפתלי

ל"ערים" נודע כי שופטת בית משפט השלום ברחובות, שרון צנציפר הלפמן, אישרה הסדר פשרה בין הצדדים ונתנה לו תוקף של פסק דין.

במסגרת הסדר הפשרה טענה חברת פלדמן כי "דליפת האמוניה התרחשה עקב כשל טכני שהיה בלתי צפוי מבחינתה, וכי חקרה את האירוע באופן מעמיק, פעלה להשקעת משאבים טכניים, להדרכת עובדים ולחידוד נהלים באופן שיביא למיגור סיכון עתידי מפני הישנות המקרה בנסיבות דומות".

עוד סוכם על פי ההסדר כי נוסף להשקעות המשאבים האמורים למזעור הסיכון מפני הישנות מקרה דומה, תתרום פלדמן 155 אלף שקלים שייוחדו לפרויקט סביבתי-מדעי לילדי שכונת רחובות ההולנדית, באמצעות הזרוע החינוכית של מכון ויצמן, המופעלת על ידי מכון דוידסון לחינוך מדעי.

בפסק הדין ציינה השופטת: "מצאתי כי ההסדר ראוי, הגון וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה וכי סיום ההליך בפשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת, אשר בנסיבות העניין גם תיטיב עם חברי הקבוצה".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות ברחובות?

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של "ערים"

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באייפון


תגובות

אין תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר