שריפת כוורות בעוטף עזה עקב ההצתות (צילום: מועצת הדבש)
שריפת כוורות בעוטף עזה עקב ההצתות (צילום: מועצת הדבש)

23 כוורות של דבוראי מנס ציונה נשרפו כליל עקב ההצתות בעוטף עזה

הדבוראי, ניצן פצ'ורניק: "מדובר באובדן הכנסה שלא נוכל להשיבו. על ממשלת ישראל לפצות את החקלאים על הנזק הכבד שנאמד במאות אלפי שקלים". צפו בתמונות ובווידאו

פורסם בתאריך: 19.6.18 08:44

-->

עקב ההצתות הנמשכות בעוטף עזה, נשרפו כליל מעל ל-100 כוורות גדושות דבש ושטחי מרעה רבים באזור קיבוץ רעים, בהם מציבים דבוראים מכל אזור הדרום את כוורותיהם. כך מוסרת מועצת הדבש. תפוקת הדבש של כוורת עומדת בין 30-50 ק"ג דבש, ועקב השריפות נגרם נזק של מאות אלפי שקלים למכוורות מאזור הדרום.

בין הנפגעים גם הדבוראי ניצן פצ'ורניק, תושב נס ציונה המציב את רוב כוורותיו בעוטף עזה: "לצערי, רוב שטחי המרעה בהם אני מציב את הכוורות בעוטף עזה נשרפו. מדובר במאות דונם של שטחי צוף המשמשים כמזון לדבורים. בנוסף לזה, 23 כוורות נשרפו כליל ולא אוכל לשקמן. מאות כוורות נוספות נמצאות בסכנה בכל רגע מהצתה נוספת. מדובר באובדן הכנסה שלא נוכל להשיבו".

 

בועז כנות, יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל, ודבוראי שכוורותיו נשרפו כליל, אומר: "אנו נמצאים בעונת רדיית הדבש, בה לאחר חודשי עמל רבים היינו אמורים לרדות את הדבש מהכוורות. השריפות האחרונות כילו עשרות כוורות מלאות דבש רגע לפני רדייתן. מדובר בהפסד של מאות אלפי שקלים לענף ולדבוראים, וכפועל יוצא גם חקלאי עוטף עזה ניזוקים, מאחר ולא נותרו לנו כוורות עם דבורים להציב בשטחי החקלאות בכדי להאביק ולהפרות את גידולי החקלאות. מועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים פועלים על מנת שכל הדבוראים שנפגעו עקב ההצתות, הן במישור הכלכלי והן ברכוש, יקבלו את הפיצוי המתאים. אנו בקשר יומיומי עם כל הדבוראים במרחב דרום ובהתאם להנחיות צה"ל, המשטרה וכיבוי אש, מסייעים בהצלת כמה שיותר כוורות".

שריפת כוורות בעוטף עזה עקב ההצתות (צילום: מועצת הדבש)

שריפת כוורות בעוטף עזה עקב ההצתות (צילום: מועצת הדבש)

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש: "אנשים לא מקשרים בין הפירות והירקות שהם צורכים לבין הדבורה, אך חשוב להבין כי במידה ולא תתקיים האבקה ורעיית דבורים מוסדרת, ייפגעו כל שטחי הגידולים החקלאיים בעוטף עזה. שטחי החקלאות בעוטף עזה נפגעים פעמיים, פעם אחת בשל השריפות ובפעם השנייה בשל אי יכולת של הדבוראים להציב כוורות בשטחים שרופים. לכן לא מתבצעת האבקה של הגידולים החקלאיים. הדבר מהווה נזק כלכלי לחקלאות בכלל ולענף הדבש בפרט. גם כוורות שנותרו בשטח אינן נגישות, עקב שטחים שרופים שאינם עבירים, ולכן אין אפשרות לבצע רדיית דבש, דבר הגורם נזק נוסף והפסד לדבוראים בעונת רדיית הקיץ, הנאמד במאות אלפי שקלים. אנו מקווים כי ממשלת ישראל תעמוד בהבטחתה לפצות את החקלאים והדבוראים על הנזק הכבד שנגרם עקב ההצתות".

תגובות

אין תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר