בית ספר האירוס בבנייה (צילום: עידן גרוס)
צילום אילוסטרציה: עידן גרוס

איך להישמר מעקיצות נדל"ן

ניר שמור, מנכ"ל חברת שניר, מספק טיפים ועצות. לגזור ולשמור

פורסם בתאריך: 18.6.17 13:45

-->

לאחרונה אנו עדים לפרסומים רבים בתקשורת בהם מתוארים מקרים מצערים ועדויות של  אנשים  ש"נעקצו" או  הולכו שולל בעסקאות נדל"ן, עקב הבטחות שווא שונות של יזמים או קבלנים. עבור אלה השוקלים או מצויים בתהליך חיפוש אחר נכס נדל"ן, להלן מספר טיפים, עצות ונקודות למחשבה אשר כדאי לדעת בכדי להישמר  ולהיזהר.

כבר בשלבים הראשונים של ההתקשרות, הימנעו מחתימה על כל מסמך משפטי, זיכרון דברים, או כל מסמך שהוא, ללא בדיקה של עו"ד המתמחה בנדל"ן. חשוב שלא להתפתות לבצע עסקאות כאשר המחיר המוצע הינו נמוך משמעותית ממחיר השוק. אם עושים כן, הבדיקה של עורך הדין תחייב משנה זהירות.

לפני כל רכישה, חשוב לבדוק עם מחלקת ההנדסה של הרשות המקומית מה מתוכנן בשטח המיועד של הנכס. יש לבדוק האם יש בנק מלווה לפרויקט. במידה ואין ליווי של בנק, יש לבדוק מה הן הבטוחות  אותן תקבלו בתמורה להעברת הכסף. בקשו מן היזם רשימת לקוחות אשר רכשו ממנו נכס בעבר ושוחחו עימם, ודאו שאתם מקבלים מהם רושם נכון בדבר טיבו של המארגן. אל תתנו לגורמים חיצוניים להשפיע על שיקול דעתכם. העיצוב המרשים של המשרד, המראה של איש המכירות או "הכיבוד" לא יעידו דבר על טיבו של היזם – התמקדו בעובדות ובנתונים ענייניים.

ניר שמול מנכ"ל חברת שניר (צילום: תומר פדר)

ניר שמול מנכ"ל חברת שניר (צילום: תומר פדר)

 

במקרה של קבוצות רכישה, בדקו מה הן העלויות האמיתיות של הנכס, לרבות עלויות הביצוע ובקשו לראות הצעה מחייבת מקבלן.

במקרה של רכישת אדמה חקלאית, יש לקחת בחשבון שכל עוד אין החלטה מן הןועדה העירונית על ייעוד המתחם, הסטטוס של הקרקע נתון לשינוי.

אם הכספים שהקצבתם עבור הרכישה הינם כספי חסכונות, פנסיות, או הכספים היחידים שצברתם, הימנעו מרכישות או השקעות של נכסים בעלי רמת סיכון. כדברי האמרה: "לא לשים את כל הביצים בסל אחד". יש להבין שככל שהרווח המובטח גדול יותר, כך הסיכון גדול יותר, וככל שהסיכון גדול יותר הוא עלול להתממש. כך או כך, במידה והקרקע טרם נרכשה והעסקה מתבצעת "על הנייר",  אל תסכימו להעביר כספים שלא באמצעות חשבון נאמנות.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר