הרב אפרים זלמנוביץ'
הרב אפרים זלמנוביץ'

הרב אפרים זלמנוביץ': "יש לאפשר לרבני העיר להקים בתי דין לגיור"

הרב הראשי של מזכרת בתיה, אפרים זלמנוביץ': "חשוב שהרבנות הראשית לישראל תאפשר לרבני העיר שהם גם משמשים כרשמי נישואין, לברר יהדות ובעת הצורך גם לגיירם כהלכה"

פורסם בתאריך: 10.1.20 09:22

-->

מערך הגיור הכולל בתי דין מיוחדים לגיור עושה עבודה נאמנה, בכל אופן עדיין קיימים רבנים שאינם מוכנים להשיא בחופה וקידושין את המתגיירים בבתי דין אלה וטעמיהם עמם. רבנים אלה אינם מכירים בהם כיהודים. לאחרונה הדיינים של בתי הדין הללו משיאים בעצמם את המתגיירים שגוירו בבית דינם. כזכור, בית הדין הרבני הגדול פסל באופן גורף את כל מי שהתגיירו בבית דינו של הרב חיים דרוקמן. אפילו פסק ההלכה של הרב עובדיה יוסף, המכיר בכל הגיורים שנעשו בצה"ל, גרר מחאה וביטול מצד רבנים שאינם סוברים כמוהו. לכן חשוב שהרבנות הראשית לישראל תאפשר לרבני העיר שהם גם משמשים כרשמי נישואין, לברר יהדות ובעת הצורך גם לגיירם כהלכה.

בכוח הרבנים המקומיים המכהנים כרשמי הנישואין, לרשום או שלא לרשום לנישואין גרים. להחליט שהגר הוא גר צדק או לא. ישנם רבנים הרואים בחובה לאהוב את הגר מצוה האמורה בתורה כמו החובה לשמור שבת, וישנם הרואים בגרים סכנה לאחדות ישראל. אלה טוענים שקשים גרים כספחת לישראל. לפני כאלפיים שנה פנה נוכרי לשמאי וביקש להתגייר – גיירו. פנה לשמאי – דחהו.

הפוסקים כבית שמאי לא יעסקו בגיור, גם אם ייחקק חוק הגיור האזרחי וחוק הגיור הצבאי. רבנים אלה מכירים בגר כגר צדק אך ורק אם מצאוהו מקיים תרי"ג המצוות הלכה למעשה ומקפיד על קלה כבחמורה. לכן כשיבקשו הגרים לבוא בברית הנישואין, טוב יעשו אם יפנו לרבני העיר הפוסקים כבית הלל. הם הרבנים המבקשים לקרב את הישראלים הנוכרים המבקשים לקבל על עצמם את הדת היהודית ולהתגייר כדת.

רבנים אלה יעשו ככל שיש לאל ידם לסייע ביד אלה שמתוך אמת ואמונה מבקשים להצטרף לעם היהודי. יכירו בכשרות הגיור וישמחו לחתן אותם כדת משה וישראל. יסייעו מתוך אהבה, גם לגרים המתקשים לקיים את כל תרי"ג המצוות לדקדוקיהם ופרטיהם קלה כבחמורה. רבני עיר אלה יודעים שחובה לאהוב את הגר ומצווה לקרבו. הם גם יודעים שאי אפשר לבטל גיור שנעשה כהלכתו, גם אם המתגייר שב לסורו, כפי שארע לגרי שלמה ושמשון.

היום עומדות בפני הרבנים המקומיים רשמי הנשואין שתי אפשרויות; לפסול את המתגיירים פסילה גורפת לדחותם ולדוחפם הישר אל זרועות התנועה הרפורמית או לקרבם בעבותות אהבה ולקבלם כבנים לאברהם אבינו עליו השלום. רבני העיר ורק הם מוסמכים להכריע בשאלה: האם להכיר בגיורים המאושרים ע"י הרבנות הראשית, בין אם נעשו בצבא או באזרחי, או לפוסלם.

לכן, טוב תעשה מועצת הרבנות הראשית, אם תאפשר לרבני העיר – רשמי הנשואין, לעשות את המלאכה. ראשית עליה לבטל את ההנחיות שהוציאה לרבני העיר ונוטלות מהם כל סמכות לברר יהדות ולעסוק בגיור. כיום, ללא אישור יהדות מבית דין רבני אסור לרב עיר להשיא עולה חדש או את צאצאיו.


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות ברחובות?

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של "ערים"

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באייפון


אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר