הרב אפרים זלמנוביץ'
הרב אפרים זלמנוביץ'

בדיקת חמץ – אפילו במכונית

הרב אפרים זלמנוביץ', הרב הראשי למזכרת בתיה: "לא רק את הבית יש לנקות מחמץ, גם את המכונית שלנו יש לנקות מכל פירור חמץ, גם את המחסן והחצר"

פורסם בתאריך: 18.4.19 07:27

-->

חיוב בדיקת חמץ נוהגת בכל מקום בו קיים חשש כלשהו למציאת חמץ. התורה ציוותה אותנו להקפיד שבחג הפסח בל יראה ובל ימצא חמץ בכל גבולנו. אשר על כן, לא רק את הבית יש לנקות מחמץ, גם את המכונית שלנו יש לנקות מכל פירור חמץ, גם את המחסן והחצר. ובליל ערב חג הפסח מחובתנו לקיים בדיקת חמץ בכל פינה מפינות הבית שמא יימצא בהם חמץ שיש לבערו קודם הפסח. כן שומה עלינו לבדוק את המכונית לבל חלילה יראה או ימצא חמץ בגבולנו.

הבדיקה נעשית בברכה אחת הן על בית והן על המכונית. לדעת זקני בעל הטורי זהב, אין בהליכה מהבית למכונית משום הפסק, ולכן מברך על בדיקת חמץ ובודק בבית ואחרי כן במכונית.

כמו כן יש לבדוק בתיקי האוכל של הילדים. בלי קשר לפסח על ההורים לשים לב על הנעשה בתיקים ועל התנהגות הילדים כל השנה. חברות ציבוריות חייבות בניקוי ובדיקת חמץ בצי המכוניות והמטוסים. בדיוק כשם שבודקים בתי מדרש ובתי כנסת. ההלכה מציינת שהיו מקומות בהם שילמו עבור הבדיקה. ללמדך שבדיקה האמורה בהלכה כוללת את הניקיון.

כמו כן, יש למשש את הבגדים מחשש מציאת חמץ בכיסים. בדומה למובא  במסכת שבת: תניא, חייב אדם למשש בבגדיו בערב שבת. אמר רב יוסף: הלכתא רבתי לשבתא. זו תקנה חשובה למניעת חילול שבת; שמא ישכח חפץ בכיס ויוציאו חלילה מרשות לרשות, דבר האסור לעשותו בשבת קודש. כן בערב פסח עלינו לבדוק היטב אם אחרי כל הניקיון הגדול שעשינו שמא נותר חמץ שיש לבערו.

בניסן נגאלו ישראל ובניסן עתידים להיגאל. הגאולה בא תבוא אחרי שהאנושות תנוקה כל עוון חטא ופשע. נחטט ונפשפש במעשינו. נדיר מקרבנו כל חמיצות ורוע. נקיים את מצוות בין אדם למקום ובין אדם לחבירו. נשליט את הצדק והשוויון כדי שנחיה בשלום ושלווה איש תחת גפנו ותחת תאנתו.


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות ברחובות?

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של "ערים"

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באייפון


תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר