הרב אפרים זלמנוביץ'
הרב אפרים זלמנוביץ'

הרב זלמנוביץ': "אין להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן"

רבה הראשי של מזכרת בתיה, הרב אפרים זלמנוביץ': "לו היה הדבר תלוי בי, לא הייתי מאפשר כלל חקירת ראש ממשלה מכהן, אלא אם כן מדובר בחשש לפגיעה בביטחון המדינה"

פורסם בתאריך: 8.1.19 07:40

-->

רבה הראשי של מזכרת בתיה, הרב אפרים זלמנוביץ': אם אין בכך כל סכנת נפשות אין להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן. לו היה הדבר תלוי בי, לא הייתי מאפשר כלל חקירת ראש ממשלה מכהן, אלא אם כן מדובר בחשש לפגיעה בביטחון המדינה. יחד עם זאת, הייתי מפרסם בכל כלי התקשורת את כל חומר החקירה על מסקנות המשטרה והפרקליטות והיועץ המשפטי כדי לאפשר לציבור לבחור אל נכון את האיש הראוי לדעתו לנהל את ענייני המדינה.

במדינה דמוקרטית בכח הציבור להכריע כטוב בעיניו. הכנסת ובית המשפט והיועץ המשפטי לממשלה יכולים להביע בפני הציבור את דעתם על ראש הממשלה, אבל ברגע האמת על העם לומר את דעתו בקלפי. ובכלל, אין זה חכם להגיש נגדו כתב אישום כל עוד מוטל על כתפיו עול הנהגת המדינה.

חקירת חשוד וניהול משפט, מערערים שיווי המשקל של כל אדם ויהא בעל חוסן נפשי ככל שיהיה. אין מציאות שיוותר ביד ראש ממשלה מכהן, הכוח להגן על עצמו ולהיאבק על חפותו, ובוודאי שאין בכוח האדם לנהל משפט לטיהור שמו ובו בעת גם להמשיך לנהל את ענייני המדינה. הצדק במדינת היהודים לא ייפגע אם תתעכב לה הגשת כתב האישום ותדחה עד אחר סיום מילוי תפקידו.

כבני אברהם אבינו על המשטרה והפרקליטות להיות בעלי עין טובה, לראות במי שדבק בו רפש, במי שעלה כנגדו חשד לביצוע עבירה, זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו. בל ייכנס בלבם אפילו שמץ של הרהור כי אכן נכון הדבר. שומה על גופים אלה לחטט ולחפש את הזיכוי. אולי העד טועה או משקר וכל רצונו לפגוע בחף מכל פשע. אולי העד מבקש להפיל ראש ממשלה מסיבות אידיאולוגיות ורואה בכך דרך לעקוף את התוצאות בקלפי. בכל מקרה אסור להסתמך על עד מדינה המשוחד שיעיד אמת.

תנא דבי רבי ישמעאל: אם ראית תלמיד חכם שעבר עבירה בלילה, אל תהרהר אחריו ביום, שמא עשה תשובה. שמא סלקא דעתך?! – אלא ודאי עשה תשובה (בבלי ברכות י"ט) יהושוע בן פרחיה אומר: והוי דן את כל אדם לכף זכות (אבות פ"א מ"ו). ומי שדן את חבירו לכף זכות, דנים גם אותו מן השמים לכף זכות(שבת קכ"ז ב').

בעל השפת אמת מבאר: אף אם ראית שעשה עבירה והתנהג שלא כשורה, עליך להאמין שבוודאי שעשה הרבה יותר מעשים טובים ויש בו גם סגולות אחרות ומידות טובות המכריעות אותו לכף זכות.

הרמב"ם פירש את המשנה בזה הלשון: אם יהיה אדם ידוע כצדיק מפורסם ובעל מעשים טובים, ועשה דבר הנראה רע מכל צד, ואין אדם יכול להכריעו לטובה אלא בדוחק ומציאות רחוקה, ראוי שתבחר ברוח הטובה, שיהנה מן הספק, ואסור לך לחשוד בו. זכור נזכור! "החושד בכשרים לוקה בגופו". הכלל שכל אדם הוא בחזקת זכאי, כל עוד לא הוכרע דינו והורשע, אינו מתקיים בחברה הישראלית המודרנית וחבל. בתחילה מוציאים לעז ואחרי כן מנסים לאשש אותו. מחטטים ומחפשים נגעים ולא מרפים מהחשוד עד שמוצאים עבירה כלשהי שעבר. בל נשכח! אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא. אפילו אדם הקדמון חטא. גם זכור נזכור שכל הפוסל במומו פוסל.

ע"פ הרמב"ם תמיד יש לחפש את הצדדים הטובים והחיוביים שיש בחשוד. צריך למצוא את המצוות והמעשים הטובים שעשה, ולוודא שהם עולים בכמה וכמה מעלות על השלילה שבו. ורק אם חלילה לא יימצא צידוק לפשע שעשה והוכח מעל כל צל של ספק שפשע, בוודאי שיש להענישו כדין ואין לרחם עליו. כמאמר חכמים שכל המרחם על אכזרים סופו להתאכזר לרחמנים. ובוודאי שיש לעשות כן לא מתוך שמחה או קלות ראש ובוודאי שלא מתוך רוע לב אלא מתוך צער רב בכוונת מכווין לתקן את החברה הישראלית שתהא טובה יותר וצודקת יותר.


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות ברחובות?

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של "ערים"

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באייפון


תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת
  1. משה

    לרב, זלמנוביץ,
    כמו שנאמר "לא תחסור שור בדישו",כלומר שביבי ימשיך לחטוא עד לסיום הקדנציה.
    זו תורה, וזה שכרה…

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר