סיור הח"כים בבתי הכנסת ברחובות ומזכרת בתיה
סיור הח"כים בבתי הכנסת ברחובות ומזכרת בתיה

"רבים מבתי הכנסת העתיקים משוועים לשימור ולהתחדשות"

ח״כ ד״ר עליזה לביא, יו״ר השדולה לשימור אתרים, וח״כ עודד פורר קיימו סיור עבודה בשיתוף המועצה לשימור אתרים בבית הכנסת הישן במזכרת בתיה ובבית הכנסת הגדול ברחובות

פורסם בתאריך: 25.9.17 06:38

-->

לפני ראש השנה ערכו ח״כ ד״ר עליזה לביא (יש עתיד), יו״ר השדולה לשימור אתרים, וח״כ עודד פורר (ישראל ביתנו) סיור עבודה בשיתוף המועצה לשימור אתרים בבית הכנסת הישן במזכרת בתיה ובבית הכנסת הגדול ברחובות. בסיור נטלו חלק בנוסף לח"כים גם מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עומרי שלמון, ראש עירית רחובות רחמים מלול, ראש מועצת מזכרת בתיה מאיר דהאן וראש אגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת ראובן פינסקי. במהלכו, נחשפו חברי הכנסת למצבו הרעוע של בית הכנסת במזכרת בתיה, שהפך להיות סכנה למתפללים בשל מצב המבנה, מה שאף הוביל את ראש המועצה להוציא צו סגירה למקום. חברי הכנסת גם נחשפו למאמצי המועצה לשימור אתרים לשקמו, ולפרויקט ההתחדשות של בית הכנסת הגדול ברחובות. בשני המקרים, עלויות ההצלה והשימור הן הרבה מעבר ליכולתם של הרשויות המקומיות – עירית רחובות ומועצת מזכרת בתיה. לבקשתה של ח"כ לביא, הוזמן דו"ח מפורט על מצב בתי הכנסת שנבנו בתקופת העלייה הראשונה.

סיור הח"כים בבתי הכנסת ברחובות ומזכרת בתיה

 

סיור הח"כים בבתי הכנסת ברחובות ומזכרת בתיה

 

 

בסיור סיכמו חברי הכנסת לפנות ליו"ר ועדת הכספים משה גפני, לכנס דיון בנושא וכן לרתום לעניין את שר הדתות דוד אזולאי. פורר הציע לרתום את הקרנות היהודיות השונות, כחלק מהפרויקטים המושקעים במסגרת ציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון.

ח"כ עליזה לביא: "מדובר בנכסי צאן ברזל תרבותיים והיסטוריים שלנו כעם, המספרים סיפור יהודי וציוני בין למעלה ממאה שנה. כעת, רבים מבתי הכנסת העתיקים משוועים לשימור ולהתחדשות וחובתנו לעשות כל שביכולתנו בכדי לאפשר את המשכיותם. אלו אתרי המורשת שלנו וחידושם קריטי גם לרווחת המתפללים ותושבי המקום, וגם לחיזוק הקשר שלנו כעם עם עברנו".

ח"כ עודד פורר: "בתי הכנסת הפעילים מתקופת העלייה הראשונה הם אבן יסוד בתחיית העם היהודי בארצו. החובה לשמור ולשמר אותם מוטלת על כתפי הממשלה ואי אפשר רק לגלגל את העניין לאחריות הרשויות המקומיות, שגם כך נמצאות בקשיים תקציביים. עבורי לבקר בבית הכנסת שבו משפחתי מתפללת מאז הוקם ב-1904, ולראות את עבודת השחזור והשימור המורכבת שנעשתה בו, היה רגע מרגש שהמחיש את חשיבות השימור לחיזוק הקשר ההיסטורי שלנו לכאן".

סיור הח"כים בבתי הכנסת ברחובות ומזכרת בתיה

סיור הח"כים בבית הכנסת הגדול ברחובות

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר