האקליפטוס ברחוב יעקב

חולשת האקליפטוס: כך משקמים את העץ הראשון ברחובות

באקליפטוס המקור הנטוע ברחוב יעקב 3 ברחובות מזה למעלה מ-120 שנים, התגלו סימני רקבון בחלקו התחתון של הגזע. בהתייעצות עם מומחים הוחלט כי כחלק מפעולות שימור העץ תבוצענה עבודות גיזום לעץ על מנת להקטין את משקלו ויבוצע ניקיון מקיף של הריקבון הפנימי

פורסם בתאריך: 27.11.19 07:32

-->

ברחוב יעקב 3 ברחובות נטוע מזה למעלה מ-120 שנים העץ הראשון בעיר, מסוג אקליפטוס המקור. הוא מתנשא לגובה של 25 מטרים וקוטרו הוא 190 ס"מ. העץ המרשים והנישא ניטע בשנת 1898 (תרנ"ח) על ידי אהרון אייזנברג לרגל הולדת בנו. במהלך השנים נפגע העץ פגיעות שונות: במלחמת העצמאות נפגע הבניין הסמוך לעץ ונהרס כליל כתוצאה מהפצצה אווירית מצרית על רחובות. עד היום ניכרים על גזע העץ סימני פגיעה של הפצצה זו. בשנת 1990 נפגע שוב העץ משריפה שהתקיימה בבניין הסמוך. למרות פגיעות אלה העץ השתקם וממשיך לצמוח.

האקליפטוס ברחוב יעקב

האקליפטוס ברחוב יעקב

 

במהלך השנים ביצעה עיריית רחובות מגוון פעולות טיפול בעץ, על מנת לחזקו ולשמרו. העץ נגזם באופן שוטף אחת לשנה-שנתיים, וענפי העץ המרכזיים נקשרו על ידי כבלי פלדה על מנת למנוע נפילות ענפים במקרה של שבר.

במסגרת הסיורים והבדיקות השוטפות שמבצעים מפקחי אגף גנים ועיצוב הסביבה לבחינת מצב העצים והגינון לאורך הרחובות ובגנים הציבוריים, נבחן גם עץ האקליפטוס. לאחרונה התגלו סימני רקבון בחלקו התחתון של הגזע. בעקבות הגילוי הוזמנו למקום מספר בעלי מקצוע אשר בחנו את מצב העץ חיצונית ופנימית על מנת לאמוד את מצבו, בריאותו, חוזקו והדרך לטפל בו על מנת לשמרו ולהימנע ככל שניתן מכריתתו. בין היתר נעשה שימוש במכשיר טומוגרף המאפשר לבחון את מצב העץ בחלקו הפנימי, בדומה לבדיקת CT.

על פי ממצאי הבדיקות, נמצא כי בחלקו הפנימי של העץ ישנו ריקבון המחייב טיפול מיידי. בהתייעצות עם מומחים הוחלט כי כחלק מפעולות שימור העץ תבוצענה עבודות גיזום לעץ על מנת להקטין את משקלו, יבוצע ניקיון מקיף של הריקבון הפנימי בגזע, תוסדר השקיה על מנת לפתח מערכת שורשים שתחזק את העץ ובמידת הצורך יבוצעו חיזוקים קונסטרוקטיביים לגזעו.

יוסי כפיר, מנהל אגף גנים ועיצוב הסביבה: "לאחר שערכנו בדיקות הדמיה לעץ, עלה כי יש צורך בביצוע פעולות שיקום על מנת לשמר את האקליפטוס הנדיר ולהסיר את הריקבון הפנימי. אנו נבצע את עבודות הריפוי השבוע ונמשיך ונעדכן בדבר מצבו של העץ בהמשך".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות ברחובות?

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של "ערים"

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "ערים רחובות" באייפון


תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר