צמח סולנום רעיל, באדיבות המשפחה ודוברות קפלן
צמח סולנום רעיל, באדיבות המשפחה ודוברות קפלן

בגלל הדמיון לעגבניות: בן 9 אושפז בקפלן לאחר שאכל 20 פירות של צמח רעיל

"המקרה של ע' קל, משום שלא חווה סימנים ברורים של הרעלה, אבל לצערנו לא אחת רואים מקרים חמורים", מסביר ד"ר שחר אורן. "חשוב מאוד לחדד לילדים, ולא רק, שלא לאכול פירות או צמחים שאינם מכירים"

פורסם בתאריך: 21.5.23 10:29

-->

ע׳, ילד בן 9 מיישוב בשפלה, אושפז בשבוע שעבר במרכז הרפואי קפלן לאחר שאכל מפירות צמח רעיל ששמו סולנום שעיר. ב', אימו של הילד, מספרת: "ביום שני, ע' חזר הביתה אחרי בית הספר בשעת הצהרים, והיה לבד בבית. יש לנו בגינה הביתית שיח של סולנום שעיר וממש קרוב אליו, יש לנו גם שיח של עגבניות. הפירות של שני השיחים האלה אדומים, וכנראה נראו לו דומים במידה מסוימת".

ע' אכל כ-20 יחידות מפירות הסולנום השעיר, משום שהתבלבל בין הסולנום לבין שיח העגבניות המשפחתי. האם ממשיכה ומספרת:  "כשאני חוזרת הביתה, ע' ואני יוצאים מהבית, והוא מספר לי שאכל מה'פירות האדומים שיש לנו בחצר'. שאלתי אותו למה הוא מתכוון, כי ידעתי שאין לנו פירות כאלה. הוא הסביר לי שחשב שזו עגבנייה, וגם שהטעם היה דומה, ובמקביל סיפר שאכל רק את הפירות האדומים ולא את הפירות הירוקים (הבוסר)".

בשלב הזה מיהרה האם לחדד לבנה שאסור לאכול פירות או צמחים שהוא לא מכיר בוודאות, והחליטה לבדוק היטב במגדיר הצמחים איזה פרי אכל הבן. הבדיקה העלתה שמדובר אכן בסולנום שעיר. האם התקשרה למרכז ההרעלות שם היפנו אותה ישירות למיון.

ע' הגיע יחד עם אביו למלר"ד הילדים במרכז הרפואי קפלן ברחובות, ועבר סדרת בדיקות להערכת מצבו. ד"ר שחר אורן, רופא בכיר במלר"ד הילדים בקפלן, מספר: "הילד מגיע אלינו כשהוא אסימפטומטי, כלומר, על אף שאכל מפירותיו של השיח הרעיל, הוא לא מפגין סימנים של הרעלה דוגמת בחילות, הקאות או כל סימן אחר. הצוות במיון הילדים מבצע לו בדיקות דם וא.ק.ג. הבדיקות חוזרות תקינות, ולמרות זאת, לאור הכמות הגדולה שאכל, אנחנו מחליטים להשאיר אותו לאשפוז להמשך השגחה ומעקב".

הוא מוסיף ומסביר: "סולנום שעיר הוא צמח רעיל לאדם. המקרה של ע' הוא מקרה קל, משום שלא חווה סימנים ברורים של הרעלה, אבל לצערנו לא אחת אנחנו רואים מקרים חמורים בהרבה של הרעלות מפירות או פטריות שנקטפות ונאכלות, שעלולים להסתיים אף במוות. חשוב מאוד לחדד לילדים, ולא רק, שלא לאכול פירות או צמחים שאינם מכירים, ובמקרה שיש ספק מהו הפרי – אין ספק שעדיף לא לאכול".

בבוקר המחרת שוחרר ע' לביתו. אמו מסכמת: "אני שמחה שהמקרה שלנו הסתיים כך בבריאות שלמה, ובסופו של יום הילד הבין שלא מכניסים לפה פירות שלא מכירים. חשוב תמיד לחדד את זה לילדים – כי היום זה קרה בבית, מחר זה יכול לקרות בשכונה או בטיול, והסכנה היא גדולה".

תגובות

אין תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר