הכלבה מימי והצוות, צילום דוברות קפלן וטיפול נמרץ וטרינרי בן שמן
הכלבה מימי והצוות, צילום דוברות קפלן וטיפול נמרץ וטרינרי בן שמן

שיתוף פעולה נדיר בין רופאים וטרינרים מבן שמן לרופאים מקפלן הציל את חייה של הכלבה מימי

מימי סבלה ממפרצת באבי העורקים והייתה על סף מוות. בשיתוף פעולה נדיר היא עברה צנתור שהוכתר בהצלחה

פורסם בתאריך: 25.1.23 10:04

-->

שיתוף פעולה ראשוני מסוגו בין טיפול נמרץ וטרינרי בן שמן ליחידה לכלי דם במרכז הרפואי קפלן ברחובות, הוביל להצלתה ממוות של הכלבה מימי בשל מפרצת באבי העורקים.

מפרצת באבי העורקים (האאורטה) היא תופעה מסכנת חיים אצל בני אדם, ובכלבים – היא מובילה למוות כמעט ודאי. מימי, כלבה בת שנתיים מסוג אמסטף מעורב, הגיעה למרכז טיפול נמרץ וטרינרי בבן שמן לאחר שהתמוטטה. בבדיקה ראשונית התגלה דימום מסיבי לבית החזה. לאחר ייצוב ראשוני מציל חיים עברה מימי סריקת סי.טי בה התגלתה מפרצת משמעותית שדיממה לבית החזה, גרמה להתמוטטות האקוטית של מימי, והיוותה פצצה מתקתקת שעשויה לדמם בכל רגע. בעליה המסורים של מימי החליטו שלא לוותר, וביקשו מד"ר ירון ברוכים, מומחה לרפואת חירום וטיפול נמרץ, ומנהל מרכז חירום ומומחים טיפול נמרץ וטרינרי בכפר הנוער בן שמן, לעשות ככל יכולתו להציל את מימי.

ד"ר ברוכים מספר: "הצוות המקצועי של היחידה לטיפול נמרץ ייצב את מימי על ידי עירויי דם ותרופה לייצוב קרישים, ומימי חיכתה ללא תזוזה לצנתור שיציל את חייה. מפרצת באבי העורקים נחשבת נדירה בכלבים ולרוב נגרמת בשל נדידה של תולעת הפארק שגורמת לחירור ולהיחלשות של דופן אבי העורקים. היות והיא נדירה, ודורשת התערבות מורכבת ומהירה, לא נהוג לטפל בכלבים הסובלים ממנה. בהתאם, צנתור באבי העורקים מסוג זה התבצע רק פעם אחת בכלבים , ולכן החלטנו לפנות לתגבורת".

היות ואין וטרינרים המתמחים בכלי דם, פנה ד"ר ברוכים לד"ר ניר גבריאל, מנהל היחידה לכירורגיית כלי דם במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית, שהחיבור ביניהם נוצר דרך שכנו הרופא של ד"ר ברוכים. ד"ר גבריאל, מומחה בתחום, ביצע מאות צנתורים בעבר, אולם רק בבני אדם ומעולם לא בכלב. הוא קיבל לידיו את כל הבדיקות שנערכו לכלבה והחליט להיענות לאתגר, ולנסות, לראשונה בעולם, לצנתר את הכלבה, והכל בהתנדבות. צוות טיפול נמרץ וצוות המצנתרים מקפלן התארגן במהירות האפשרית להציל את חייה של מימי המתוקה לפני שהמפרצת תדמם שוב.

 

בשבוע שעבר, תוך 48 שעות מהגעתה של מימי, הגיע בשעות הצהרים ד"ר גבריאל מהמרכז הרפואי קפלן אל היחידה לטיפול נמרץ וטרינרי בבן שמן, כשהוא מלווה בד"ר פבל קלשצ'ב, כירורג לב, המתמחה כעת בכירורגית כלי דם. הציוד לצורך הפעולה נתרם כולו על ידי חברות הציוד הרפואי, לרבות סטנטים מכוסים מיוחדים (חברת NEOPHARM/GORE) והציוד הנלווה (חברות GAD MEDICAL/TERUMO, SHILLO). אלון שחר, נציג חברת NEOPHARM הצטרף אף הוא לפעולה. השלושה פגשו ביחידה לטיפול נמרץ וטרינרי את צוות היחידה, שכלל את ירון אייל מומחה לכירורגיה וטרינרית, ישי קושניר מומחה להרדמה ויעל גולדמן מתמחה.

הצנתור בוצע בשיתוף פעולה של ד"ר אייל הכירורג הווטרינרי, וצוות כלי דם והוכתר בהצלחה. ד"ר גבריאל סיפר: "תיקון מפרצות בצנתור מבוצע בבני אדם כבר שנים רבות. היתרונות כמו גם הסיבוכים האפשריים של פעולות אלה ידועים היטב. תיקון זעיר-פולשני זה החליף כמעט לחלוטין את התיקון בניתוח פתוח שהינו ניתוח גדול, עם סיבוכים רבים והחלמה ארוכה. בניגוד לניתוח בו מוחלף החלק החולה בעורק, בשתל סינטטי, בצנתור מוכנס סטנט מכוסה בד המאפשר זרימת דם דרכו ומונע זרימת דם לשק המפרצת, ובכך מקטין את הסיכון לקרע ומוות מדימום".

לגבי ההבדלים בין בני אדם לבעלי חיים הוא ציין: "החלק הטכני של צנתור בכלב די דומה לצנתור בבני אדם, ולא הייתה צפויה בעיה בתחום הזה. לעומת זאת, היות וכמעט לא בוצעו פעולות כאלה בעבר, לא ניתן היה לצפות כיצד יגיבו כלי הדם של מימי למניפולציות הדרושות לפתיחת הסטנט באבי העורקים".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר