האולטראסאונד של העוברית עם הפרעת הקצב
האולטראסאונד של העוברית עם הפרעת הקצב

טיפול בעוברית בתוך רחם אמה הציל את חייה

הצוות הרפואי של קפלן אבחן קצב פעימות לב מהיר מאוד (מעל 250) של העוברית. טיפול תרופתי לאם השפיע בעקיפין דרך השליה גם על לבה של העוברית והלידה עברה בהצלחה

פורסם בתאריך: 30.7.17 12:13

-->

נ' (31) לא תשכח לעולם את ד"ר אברהם מתתיהו, מנהל יחידת קרדיולוגיה ילדים במרכז הרפואי קפלן. היא הגיעה בחודשי היריון ראשונים עם הפרעת קשה בקצב הלב של העוברית שלה (כיום בת חמישה חודשים). הלב העוברי פעם במהירות של מעל 250 לדקה, פי 2 מהממוצע, מצב שסיכן את חייה. טיפול רפואי מהיר של צוות היחידה, שכלל טיפול תרופתי דרך האם לעוברית וניטור צמוד, הצילו את חייה וקצב פעימות הלב של העוברית ירד לקצב תקין. כיום התינוקת ממשיכה להגיע למעקב של הצוות הרפואי הכולל מכשיר מיוחד הסופר את קצב פעימות הלב בביתה.

"בקפלן יש נכס שבחיים לא אשכח, שמו ד"ר מתתיהו", מתארת נ' בהתרגשות. "נבדקתי ביום שישי על ידי פרופ' אדי וייסבוך במחלקת נשים והוא אמר לי שהצוות הרפואי בקפלן יעשו הכול כדי לשמור על העובר, אך קודם כל ידאגו לבריאות שלי. הוא הזעיק את ד"ר מתתיהו שהגיע במיוחד ביום שבת כדי לבדוק אותי. טוב ליבו ניכר עליו מיד והוא אמר שאצטרך להתחיל טפול תרופתי באשפוז תוך ניטור צמוד של צוות הקרדיולוגים לגבי מצב העוברית וגם מצבי הרפואי, בתקווה שהטיפול שאקח יעבור לעוברית וישפיע על הפרעת הקצב המהירה ולא יזיק לי".

ד"ר מתיתיהו (צילום: אופיר לוי, המרכז הרפואי קפלן)

ד"ר מתיתיהו (צילום: אופיר לוי, המרכז הרפואי קפלן)

 

ד"ר אברהם מתתיהו, מנהל היחידה לקרדיולוגיה ילדים בקפלן, סיפר כי נ' הגיעה בשבוע ה 16 להריונה עם הפניה על אי סדירות בקצב הלב של העובר בשבוע מוקדם יחסית. "בדקתי את נ' ואכן ראיתי הפרעת קצב חריגה במהירות של מעל 250 פעימות בדקה, כאשר הממוצע הדופק הנורמלי בעובר הוא כ-140 פעימות לדקה. כאשר לב העובר עובד לאורך זמן במהירות שהנה כמעט כפולה מהממוצע, בדרך כלל הוא מתעייף והעובר נכנס למצב של אי ספיקת לב ומפתח בצקות, מצב שנקרא בהגה הרפואית 'הידרופס' ועלול לסכן את חייו", הוא מסביר. "במקרים אלו הדרך שלנו לטפל בו כדי להציל את חייו היא להעניק טיפול תרופתי לאם, המשפיע בעקיפין דרך השליה גם על העובר. מדובר בתרופות חזקות שיש להן גם תופעות לוואי וכמובן שאנו חייבים לשמור על קצב לב רגיל של האם. לכן גם היא נכנסת למעקב צמוד של הצוות הרפואי".

במהלך שבועות ההיריון עקב הצוות הרפואי לעתים קרובות בא.ק.ג אחר מהירות דופק לבה של האם, ובאקו לב עובר מדדו את קצב פעימות הלב של העוברית ובדקו אם מצבה הכללי משתפר. לשמחתו של הצוות הרפואי מצב העוברית השתפר והפרעת הקצב השתפרה והתייצבה. בהמשך נולדה תינוקת במצב טוב ללא סימני אי ספיקת הלב. לאחר הלידה הופסק הטיפול ולפי שעה הפרעת הקצב לא חזרה. הילדה ממשיכה במעקב במרפאת הלב לילדים, כולל מדידה הא.ק.ג במכשיר ביתי (EVENT MONITOR) כדי לאפשר אבחון מהיר אם תחזור הפרעת הקצב.

"ד"ר מתתיהו הוא הכול בשבילי. רופא מקצוען, איש רגיש כמו אבא וגם פסיכולוג", מסכמת נ'. "יש לי את הטלפון הנייד שלו ואם יש בעיה הוא מתקשר אלי. אני מעדכנת אותו כל הזמן לגבי המצב הרפואי של הבת. הוא לימד אותי איך בודקים את הדופק עם סטטוסקופ ואפילו הביא לי את הסטטוסקופ שלו. אני חבה לו את חייה של בתי ואספר לה על כל מה שעברנו יחד כשתגדל".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"ערים"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר